ФРАНЦУСКА СВИЛЕНА ПИТА: Лесен рецепт за љубители на чоколадни десерти

февруари 20, 2023
Sweet Homemade French Silk Pie with Chocolate Shavings

Рецептот всушност не потекнува од Франција, туку од Америка, а името го добил заради меката текстура која е мазна како свила и лизга низ грло.

За сите љубители на чоколадни десерти, ова ќе биде една од најубавите пити со незаборавен вкус и изглед.

Се служи ладен, а нема таков што нема да посака второ парче.

 

Потребни состојки:

За подлогата:

 • 200g чајни бисквити
 • 85g путер

За фил:

 • 200g шеќер
 • 170g омекнат путер
 • 85g темно чоколадо
 • 3 јајца
 • 2 лажици француски ликер Grand Marnier (или заменски, со вкус на портокал)
 • Шлаг за украсување

Начин на подготовка:

 • Загрејте ја рерната на 170°С.
 • Сомелете ги бисквитите во фин прав и измешајте ги со путерот додека не добиете влажна смеса.
 • Втиснете ја со прсти смесата во плех/калап за печење.
 • Печете од 10-12 минути, па извадете ја и оставете целосно да се излади.
 • Додека се лади подлогата, стопете го чоколадото во микробранова печка или на пареа.
 • Во друг сад, со миксер измешајте ги омекнатиот путер и шеќерот во мазна крем смеса. Ќе ви требаат околу 3 минути.
 • Додадете го растопеното чоколадо и ликерот во смесата од путер.
 • Постепено додавајте јајца, едно по едно и миксирајте додека не добиете хомогена, мазна крем-смеса.
 • Премачкајте врз оладената подлога и ставете во фрижидер 3-4 часа да се лади.
 • Над оладената пита ставете шлаг и по желба украсете со парчиња чоколадо.

 

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: