БРЗО И ЕДНОСТАВНО МЕЗЕ: Направете 6 мини-пици од Air Fryer, готови за 15 минути

март 4, 2023

Ќе добиете екстра крцкаво тесто, а мини пиците можете да ги подготвите доколку сакате да поминете опуштена вечер со членовите од семејството.

Апаратот за готвење со топол воздух е мошне популарен во последно време затоа што ви овозможува за брзо време да подготвите брзи и здрави оброци, а може да се најдат голем број вкусни рецепти што можете да ги подготвите во него.

Од пилешко месо, до чипс, во апаратот за готвење со топол воздух можете да подготвите и мини пици, а за подготовката на секоја мини-пица ќе ви бидат потребни околу 3 минути.

Количините на состојките не се определени, сѐ зависи од тоа колку пици сакате да подготвите и какви состојки имате во моментот.

Потребни состојки:

 • Готово тесто за пица;
 • Сос од домати;
 • Парчиња кулен (или друго сувомеснато по ваш избор);
 • Рендан кашкавал.

 

Начин на подготовка:

 • Апаратот за готвење со топол воздух се загрева на 200 степени Целзиусови;
 • Готовото тесто за пица се става на набрашнета површина и со сукало се истегнува до дебелина од околу 5mm;
 • Со чаша или со друг сад, се одвојуваат кругови во согласност со големината на кошницата на вашиот Air Fryer (пицата треба да биде на средина и да има простор од околу);
 • Кошницата на апаратот за готвење со топол воздух се прска со масло во распрскувач и внатре се става подготвената мини пица;
 • Со виљушка се прават повеќе дупчиња на тестото за подобро да се испече внатре;
 • Тестото се пече околу 1 минута од едната страна, а потоа се превртува и се пече дополнителни 30 секунди од другата страна;
 • Постапката се повторува со сите кругови што сте ги направиле од готовото тесто за пица;
 • Потпеченото тесто се премачкува со доматен сос, му се додава кулен (или друго сувомеснат производ по ваш вкус) и на крај се става рендан кашкавал;
 • Вака подготвената пица се пече на температура од 190 степени Целзиусови од 1 до 3 минути или додека кашкавалот не се стопи (слободно можете да ја отворите корпата и да проверите).
Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: