Вкусот на Италија во вашиот дом – рецепт за печено пилешко капрезе

март 11, 2023

Обожаваме пилешко, а од вакви лесни рецепти во кои овој тип на месо игра главна улога – никогаш доста.

Донесете го вкусот на Италија во вашиот дом и подгответе сочно капрезе пилешко со богат сос, шери домати и стопена моцарела.

Потребни состојки:

За маринадата:

 • ½ шолја балсамико оцет
 • ½ шолја пилешки бујон
 • 1 лажица маслиново масло
 • 2 лажици кафеав шеќер
 • 1 лажичка Дижон сенф
 • 1 чешне сечкан лук
 • 2 лажички мешан зачин
 • 1 лажица исечкан босилек плус дополнително за сервирање
 • сол + бибер по вкус

За пилешкото капрезе:

 • 4 парчиња пилешки гради
 • 2 чаши шери домати преполовени
 • 150 g моцарела, исечена на тенки парчиња

Начин на подготовка:

 • Маринирајте го пилешкото: комбинирајте ги состојките за маринадата во сад за печење. Добро измешајте ги, па додадете го пилешкото месо, превртувајќи го неколкупати во маринадата за целосно да се премачка. Покријте го месото и ставете го во фрижидер 30 минути.
 • Откако ќе се измаринира месото, загрејте ја рерната на 220 степени. Извадете го пилешкото од фрижидерот и извадете мал дел од маринада сосот, доколку сакате помалку сос, односно помалку течност.
 • Додадете домати во сад за печење и измешајте ги со балсамичната маринада да се покријат, а потоа наредете го пилешкото месо.
 • Печете го пилешкото во загреана рерна 20-25 минути, или додека не се зарумени добро (точното време на печење зависи од дебелината на пилешкото месо).
 • Внимателно извадете го садот од рерната и рамномерно покријте го секое парче пилешко месо со моцарела. Печете уште 4-5 минути или додека сирењето не се стопи.
 • Послужете со свеж или сушен босилек врз печеното месо.
Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: