strumica denes logo

Превкусни банички со готови кори

Автор:

Датум:

јануари 27, 2023

Категории:

Рецепт, Струмица

Автор:

Датум:

јануари 27, 2023

Категории:

Рецепт, Струмица

Совршено вкусни и меки, а многу едноставни за подготовка. Тешко дека некој ќе може да познае дека се од готови кори!

Состав:

400 гр готови кори

коцка квасец

200 мл млеко

1 лажичка шеќер

5 лажици брашно

1 лажичка сол

100 мл зејтин

2 јајца

3 страка праз

100 гр фета сирење

100 гр обично сирење

Подготовка:

Фил:

Исечкајте го празот и кратко динстајте го со половина шоља вода. Откако воата ќе испари, кратко пропржете со малку масло. Тргнете ја тавата од оган и додадете ги јајцата и сирењата.

Измешајте го квасецот, заедно со шеќерот, млакото млеко и брашното и оставете да се активира. Потоа додајте го зејтинот и солта. Со така приготвената смеса се премачкува секоја кора, се става од филот и се формира баничка. Секоја баничка се премачкува одозгора и од страна со смесата од квасец, и се наросува сусам. Баничките се печат во загреана рерна на 200 степени, околу петнаесетина минути, односно додека не заруменат.