ВЛАДИМИР ПУТИН ПОКАЖА ГОЛЕМИНА: Не сакаме војна во Европа, потребен е мир!

февруари 15, 2022

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека сака да ја „продолжи соработката“ со западните земји за европската безбедност со цел да се надмине украинската криза, јави Ројтерс.

„Подготвени сме да ја продолжиме соработката. Подготвени сме да одиме преку преговори“, рече тој на прес-конференција со германскиот канцелар Олаф Шолц во Москва.

Но, тој уште еднаш изрази жалење што Западот ги отфрла неговите главни барања и што „за жал не добил конструктивен одговор од нив“. Рускиот претседател нагласи дека нема да се откаже од овие барања и дека тие ќе бидат дел од „пошироките“ руско-западни преговори.

„Дали сакаме (војна) или не? Се разбира дека не, потребен е мир. Затоа ги предложивме нашите предлози за преговарачкиот процес“, додаде тој.

Потврдени информации за делумно повлекување на војниците
Путин ја потврди и информацијата за „делумното повлекување на војниците“ од границата со Украина, но одби да коментира за останатите војници.

Меѓу темите за кои има договор меѓу Западот и Русите е и контролата на оружјето со краток и среден дострел.

Во врска со конфликтот меѓу украинските сили и проруските сепаратисти во источна Украина, каде што мировниот процес е закочен повеќе од две години додека француско-германските посредници се обидуваат да го оживеат, Шолц и Путин ја повторија својата посветеност на договорот од Минск од 2015 година.

Но, рускиот претседател повторно ја обвини украинската влада за „геноцид“ врз населението во бунтовничката област, без да ги наведе обвинувањата што веќе ги изнел минатата година.

Русија и Украина меѓусебно се обвинуваат за блокирање на мировниот процес.

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: