РУСИЈА: Ракетите во Полска се украински, ова е обид НАТО директно да се вовлече во војната во Украина!

ноември 16, 2022

Министерството за одбрана на Русија преку соопштение негираше вмешаност во експлозијата во Полска. Русија соопшти дека вчера извршила голем напад врз воени цели и енергетска инфраструктура во Украина.

„Нападите ги постигнаа своите цели. Високопрецизни удари беа извршени само на украинска територија и не поблиску од 35 километри од украинско-полската граница. Наводите за падот на руски ракети врз полско село се намерна провокација за ескалација на ситуацијата. Фотографиите од остатоците пронајдени во Полска се идентификувани како елементи на украинскиот С-300″.

Руските тврдења не се проверени,пренесе Индекс.хр.

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: