АМЕРИКА ПОВТОРНО СТАНУВА ЦРВЕНА, ТРАМП СЕ ВРАЌА: Републиканците пред победа на драматичните избори!

ноември 9, 2022

Изборните резултати кои во моментов уште не се сто отстотни направија драма во САД. Републиканците победуваат. Тие водат со 198 спроти 173 места во долниот дом на Конгресот, што значи дека се враќаат на голема врата. Во Сенатот е густо и речиси изедначено. Демократите имаат 48 места, а републиканците во моментов имаат 47.

Ако Републиканците се вратат ќе ја сменат поддршката за Украина и еден куп закони. Нивниот лидер Кевин Мекарти рече дека Републиканската партија, „ќе ја врати Америка на вистинскиот пат“.

– Да ви кажам, доцна сте излезени, но кога ќе се разбудите утре, ние ќе бидеме мнозинство, а Ненси Пелоси ќе биде малцинство.

Гласањето за спикер е внатрешен процес и гласаат само членовите на Домот. Актуелна спикерка на Домот е демократката Ненси Пелоси.

Враќањето на Републиканците значи и враќање на Доналд Трамп. Тој ќе се кандидира за претседател на изборите во 2024 година, а кандидатура најави и сегашниот претседател Џо Бајден. Иронично, но, на денешен ден, во 2016 година, Трамп победи на претседателските избори.

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: