ЗЕЛЕНСКИ НОМИНИРАН ЗА НОБЕЛОВА НАГРАДА ЗА МИР!

март 17, 2022

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, е номиниран за Нобеловата награда за мир.

Ова го соопшти Врховната Рада, пренесуваат медиумите.

-Храбрите Украинци се борат за зачувување на демократијата и самоуправата. Од пркосот на демократски избраниот украински претседател Володимир Зеленски до човек со солзи во очите кој се збогува од своето семејство за да се бори за својата земја, луѓето ширум Украина се креваат да се спротивстават на силите на авторитаризмот. Нашите зборови на сочувство и поддршка тешко можат да ги оправдаат жртвите што ги прават за принципите на човековите права и мирот, се вели во заедничкото писмо.

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: