Вработените во болницата „8-ми Септември“ денес излегуваат на протест поради доцнење на платите

февруари 20, 2023

Вработените во градската болница „8-ми Септември“ во Скопје денес ќе протестираат пред влезот на болницата поради неисплатената плата.

Незадоволни од доцнењето на платите, дел од вработените во ГОБ 8 Септември денес излегуваат на мирен протест. Во дворот на болницата, за време на паузата од 13 до 13.30 часот, медицинскиот персонал ќе го изрази својот револт поради проблемите со ФЗОМ.

Премиерот Ковачевски од Минхен каде присуствува на тамошната безбедносна конференција ги повикува здравствените работници на трпение. Тим од домашни и странски експерти, како што потенцира, работат на решавање на проблемите со хакираниот систем на Фондот. Вели, пари во Буџетот за плати има но се бара начин како да се префрлат кај работниците.

Репрезентативниот синдикат на здравствените работници денес напладне ќе одржи состанок на кој, во зависност од состојбата, ќе одлучи како ќе постапи. Не се исклучува можноста од протести во текот на наредната недела.

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: