ВКУСЕН РЕЦЕПТ ЗА ЧОКОЛАДНИ ПИРАМДИ: ГОТОВИ ЗА 30 МИНУТИ!

јануари 12, 2023

Состојки:

 • чаша = 180 мл
 • За кексот
 • 3 јајца
 • 1 чаша шеќер
 • 1 ќесиче ванилин шеќер
 • 1 чаша млеко
 • 0,5 чаша масло
 • 1 чаша брашно
 • 1 чаша гриз
 • 1 ќесиче прашок за печење
 • За прелив
 • 2 чаши млеко
 • 1 чаша шеќер
 • 4 лажици какао
 • 100 гр чоколадо

 

Подготовка:

 1. Искршете го чоколадото на ситни парчиња, додадете ги маргаринот и медот и стопете ги на водена бања или во микробранова. Кога ќе се соединат, додадете ја брусницата и убаво измешајте.
 2. Смесата истурете ја во претходно обложен со стреч фолија триаголен калап и израмнете ја. Истата постапка и за црниот дел, каде на крај ги додавате крупно мелените лешници. Смесата ја истурате врз белиот дел и убаво ја измазнувате.
 3. Калапот оставете го во фрижидер да се стегни, не му треба многу време, па потоа сечете парчиња.
Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: