strumica denes logo

ВИКЕНД МЕЗЕ: Палачинки од компир со шунка и кашкавал

Автор:

Датум:

февруари 25, 2023

Категории:

Рецепт, Струмица

Автор:

Датум:

февруари 25, 2023

Категории:

Рецепт, Струмица

Овие палачинки брзо се подготвуваат, а за брзо време ќе ви станат омилено мезе за седенки.

Се подготвуваат мошне лесно, а ќе им се доапднат на сите што сакаат да пробаат малку поинаква храна од компир.

Исто така, овој рецепт е одличен за да го искористите пирето што ви останало, а не сакате да го фрлите.

Потребни состојки:

 • 1kg компир;
 • 200g брашно;
 • 200ml млеко;
 • 100ml минерална вода;
 • 2 јајца;
 • 250g шунка (исечкана на коцкички);
 • 2 чешниња лук (истолчени);
 • ½ лажичка сол;
 • Црн бибер по вкус;
 • магдонос;
 • масло за готвење;
 • 1 лажица вегета.

Начин на подготовка:

 • Компирот се вари, а потоа се лупи, ситно се ренда и се остава во цедалка да се исцеди па потоа се префрла во длабок сад;
 • Се додава брашно, млеко, шунка, разматени јајца, сол, бибер, исечкан магдонос, лук и вегета;
 • Се додава и минералната вода и смесата се меша и се остава да отстои околу 10 минути;
 • Се зема тава со нелепливо дно и се става малку масло да се загрее и со лажица на средна температура се пржат палачинки, сѐ додека не ја потрошите целата смеса;
 • Палачинките се печат од двете страни по 10-тина минути или додека не добијат златно жолта боја;
 • Готовите палачинки може да ги послушите со рендан кашкавал и ситно исечкан млад кромид.