strumica denes logo

УНИКАТЕН РЕЦЕПТ ЗА ШПАГЕТИ ВО СОС ОД МОДАР ПАТЛИЏАН

Автор:

Датум:

април 25, 2023

Категории:

Струмица, Рецепти

Автор:

Датум:

април 25, 2023

Категории:

Струмица, Рецепти

ЗА ПОВЕЌЕ РЕЦЕПТИ ЗАСЛЕДЕТЕ ГО ИНСТАГРАМ ПРОФИЛОТ @brzi.i.vkusni.recepti

Потребни состојки:

– шпагети 🍝
– модар патлиџан 🍆
– пиперка 🫑
– лук 🧄
– маслинки 🫒
– сирење
– домати во конзерва или доматен сос 🥫
– оригано

Начин на подготовка:

🍲 Шпагетите ставете ги да се варат.
🍆🫑🧄 Модриот патлиџан, пиперката и лукот завиткајте ги во алуминиумска фолија и ставете ги да се печат 30 мин на максимум.
Откако ќе се испечат излупете ги лукот и патлиџанот и ставете ги во блендер заедно со пиперката, сирење, маслинки, доматите и оригано и изблендирајте.
🥘 Потоа, префрлете ги во тава со малку путер да проврие и на крај додадете ги сварените шпагети. Промешајте да се соединат.
🍽️ Сервирајте со маслинки и рендано сирење.

Видео: