strumica denes logo

Свинско филе во доматен сос

Автор:

Датум:

јануари 30, 2023

Категории:

Рецепт, Струмица

Автор:

Датум:

јануари 30, 2023

Категории:

Рецепт, Струмица

Состојки

  • 1 свинско филе
  • пршута ленти по потреба (5-6 отприлика)
  • 300 мл доматен сос
  • 150 мл бело вино
  • зачини сол, бибер, оригано -по вкус

 

Подготовка:

  1. Филето исечете го на парчиња отприлика 2,5 цм. Лентите пршута прилагодете ги на дебелината на месото.
  2. Секое парче месо завиткајте го со пршута. На крајот ставете чепкалка, за да не ви се отвора во пржењето.
  3. На масло испржете го месото по 5-6 минути од страна. Ставете го доматниот сос, виното, зачинете по вкус, намалете ја температурата, покријте ја тавата и оставете да се покрчка уште 5-6 минути. Нека ви е на здравје!