strumica denes logo

СДСМ: Просечната плата зголемена за 10.9 отсто во време на криза

Автор:

Датум:

август 20, 2022

Категории:

Реклама, Струмица

Автор:

Датум:

август 20, 2022

Категории:

Реклама, Струмица

Економските политики на Владата предводена од СДСМ и Димитар Кивачевски даваат реални, видливи резултати, платите континуирано растат во сите сектори и во време на економска и енергетска криза, велат од СДСМ преку соопштение.

„Просечната плата за јуни годинава е зголемена за 10,9 отсто во однос на истиот месец лани и изнесува 31.869 денари.

Тоа е покачување од 3.125 денари за една година, и тоа во време на глобална економска и енергетска криза што е особено важно.

Како одговорна партија продолжуваме посветено да работиме на креирање и реализација на мерки кои обезбедуваат повеќе пари во секое семејство и развој на економијата“, се наведува во соопштението на СДСМ.