strumica denes logo

РЕЦЕПТ ЗА ЗДРАВО И ВКУСНО ПРЕДЈАДЕЊЕ: Потпечена брокула со растопен кашкавал

Автор:

Датум:

март 1, 2023

Категории:

Струмица, Рецепти

Автор:

Датум:

март 1, 2023

Категории:

Струмица, Рецепти

Потребни состојки:

 1. 200g рендан кашкавал
 2. 2-3 помали главици брокула
 3. 1 лажица лук во прав
 4. Сол и бибер по вкус
 5. Маслиново масло

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 190°С.
 2. Измијте ја брокулата и исечкајте ја на помали цветови.
 3. Ставете ја брокулата во сад, прелијте многу малку масло, ставете ги зачините и измешајте.
 4. Наредете ја брокулата на тава за печење и преку неа ставете рендан кашкавал.
 5. Печете 25 минути, додека брокулата не се запече, а кашкавалот не се растопи и подзапече.
 6. Послужете топло како предјадење.