strumica denes logo

Рецепт за сочни ќофтиња во сос

Автор:

Датум:

февруари 2, 2023

Категории:

Струмица, Рецепти

Автор:

Датум:

февруари 2, 2023

Категории:

Струмица, Рецепти

Состојки

 • 500 гр мелено месо
 • 1 кромид
 • 1 јајце
 • 2 лажици презла
 • 1,5 лажица брашно
 • 3 лажици доматно пире
 • 1 лажица сув зачин
 • 1/2 лајче црн бибер
 • 1 лајче сув магданос
 • 1 лажица црвена пипер
 • 200 мл вода

Подготовка:

 1. Во длабок сад се става меленото месо, јајцето, презлата и зачините. Се меси со рака и се остава да стои во фрижидер 30мин.
 2. Се обликуваат топчиња и се пржат во загреано масло додека да поруменат.
 3. Кога ќе се испржат кофтенцата во истото масло се додава 1,5 лажица брашно, црвен пипер, 200 мл вода и 3 лажици доматно пире. Овде се додаваат кофтенцата и заедно се варат во сосот околу 15мин. На крајот се додава магданос.Се сервира со пире, шпагети или само вака секако е одлично со салата. На здравје!