Рецепт за печен ослич на подлога од кромид – рецепт на „Балкан Твист“

септември 4, 2023

Потребни состојки:

– риба ослич 🐟
– кромид 🧅
– морков 🥕
– лук 🧄
– бело вино 🥂
– лимон 🍋
– магданос
– рузмарин
– зачини: сол, вегета, бибер во зрна 🧂

Начин на подготовка:

🧅 Повеќе главици кромид насечете ги и ставете ги во садот за печење.
🥕 Морковите цели или на половинки исто ставете ги во садот.
🧂 Додадете поголема количина магданос, бибер во зрна, вагета и промешајте.
🐟 Потоа наредете ги исчистените парчиња ослич, ставете сечкан лук врз нив, сол, бибер, сок од лимон и парчиња лимон и рузмарин.
🥘 Во садот додадете чаша бело вино, покријте со алуминиумска фолија и печете на 250 степени околу 30-40 минути.

Видео:

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: