Рецепт за макарони со туна и брокула – рецепт на „Балкан Твист“

јуни 6, 2023

Заследете го „Балкан Твист“(@balkan.twist) на инстаграм за повеќе рецепти!

 

Потребни состојки:

– макарони
– брокула 🥦
– бејби спанаќ
– кромид 🧅
– лук 🧄
– маслинки 🫒
– туна
– кашкавал 🧀
– павлака за готвење 🥡
– сол, вегета, чили 🧂

Начин на подготовка:

🍲 Во вода со малку вегета ги ставаме макароните да се варат.
🔪 Кромидот, лукот, брокулата и маслинката ги сечеме.
🥦 Брокулата ја додавате кај макароните 3-4 минути пред крај да се подвари.
🥘 На тава со малку масло ги пропржувже кромидот и лукот со зачини, па го додаваме спанаќот и тој да се пропржи.
🫒 По неколку минутки, додаваме маслинки и туна, им на крај павлаката и мешаме да се соедини.
🥦 На крај, во истата тава ги додаваме и макароните и брокулата и рендан кашкавал, да се соединат и префрламе во сад за печење. Додаваме малку од водата во која се бара макароните и рендан кашкавал.
🕚 Се пече 15-20 минути на 220 степени.

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: