strumica denes logo

Рецепт за лазањи со јуфки

Автор:

Датум:

мај 2, 2023

Автор:

Датум:

мај 2, 2023

ЗА ПОВЕЌЕ РЕЦЕПТИ ЗАСЛЕДЕ ГО ИНСТАГРАМ ПРОФИЛОТ @brzi.i.vkusni.recepti

Потребни состојки:

– јуфки
– мелено месо
– кромид 🧅
– морков 🥕
– пиперка 🫑
– лук 🧄
– шампињони 🍄
– доматен сос 🥫
– павлака за готвење 🥛
– кашкавал 🧀
– зачини: сол, црн пипер, вегета, оригано 🧂

Начин на подготовка:

🔪Насечете го заленчукот на ситки коцки.
🥘 На загреано масло пропржете го меленото месо и кромидот, потоа додадете ги морковот, пиперките, лукот и печурките да се пропржат.
🧂 Додате ги зачините и промешајте.
🥫 Потоа додадете ги доматниот сос, павлаката за готвење, јуфките и малку вода.
🥘 Оставете да се соединат 5 мин., а потоа префрлете во сад за печење.
🧀 Наросете со рендан кашкавал и печете 20 мин на 230 степени.

Видео: