strumica denes logo

Рецепт за крцкави пури во „Air Fryer“ на „Балкан Твист“

Автор:

Датум:

септември 7, 2023

Автор:

Датум:

септември 7, 2023

Потребни состојки:

– кори за пита во форма на триаголник
– јајце 🥚
– брашно 🍚
– сол 🧂
– сусам

За полнеж:
– сувомеснато по избор
– кашкавал 🧀
– доматен сос 🥫
– виршли
– сенф

Начин на подготовка:

За полнење на овие пури може да користите што сакате. Ние одбравме две комбинации. Пури со пица фил: сецкан кулен, рендан кашкавал, доматен сос и оригано. И втората комбинација: виршла, кашкавал на ленти и сенф.
На пошироката страна на корите, ставете од полнежот, премачкајте ги краевите со брашно помешано со вода да се залепат, замотајте во форма на пура.
Наредете ги во Аir Fryerot, премачкајте со јајце, наросете сусам и печете 10 мин на 180 степени.

Видео: