strumica denes logo

РЕЦЕПТ ЗА БАЛКАН БУРГЕР СО АЈВАР – „БАЛКАН ТВИСТ“ РЕЦЕПТИ!

Автор:

Датум:

октомври 5, 2023

Автор:

Датум:

октомври 5, 2023

Потребни состојки:

– плескавица
– бургер лепче 🍔
– ајвар
– јајце 🥚
– сирење
– кромид 🧅
– путер 🧈
– зачини: сол, црн пипер, шеќер 🧂

Начин на подготовка:

🧅 Кромидот насечете го и ставете го во тава со парче путер да се попржи додека да се карамелизира. Додадете и малку шеќер.
🥚 Во истата тава, со малку путер испржете го јајцето на око.
🍔 Потоа, во тавата потпечете го лепчето од двете страни.
🥘 Плескавицата испечете ја на грил тава.
🍔 Откако е подготвено се започнете со составување на бургерот. Лепчето намачкајте го со ајвар на двете страни, ставете сирење, плескавица, јајцето на око и на крај карамелизираниот кромид и поклопете.

Видео: