strumica denes logo

РЕЦЕПТ НА „БАЛКАН ТВИСТ“: Пилешко со габи во фурна

Автор:

Датум:

јуни 18, 2023

Автор:

Датум:

јуни 18, 2023

Заследете го „Балкан Твист“(@balkan.twist) на инстаграм за повеќе рецепти!

 

Потребни состојки:

– пилешки стек 🐔
– шампињони 🍄
– пиперка 🫑
– лук 🧄
– кашкавал 🧀
– павлака за готвење 🥡
– сенф
– зачини: сол, црн пипер, вегета, куркума 🧂

Начин на подготовка:

🔪 Пилешкиот стек, пиперката, шампињоните и лукот насечкајте ги, а кашкавалот изрендајте го.
🥣 Во длабок сад размешајте ја павлаката за готвење со сенфот и зачините.
🥘 Во садот во кој ќе ги печете редете ред шампињони, ред стек, ред пиперка, лук.
🥡 Додајте ја павлаката за готвење и размешајте да се соединат.
🕚 Врз нив ставете го кашкавалот, покријте со фолија и печете на 250 степени околу 40тина минути. Пред крај тргнете ја фолијата.

Видео: