РЕЦЕПТ: А, што со вишокот велигденски јајца? Направете прелив за вкусна салата со млади компири

април 18, 2023

Кршењето со јајца ни е најомилената велигденска традиција. Вишокот скршени јајца најчесто ги употребуваме во Мимоза салата. Но, постојат и многу други вкусни рецепти со варени јајца кои вреди да ги испробате.

Подгответе вкусна салата со млади компирчиња и неодолив прелив со варени јајца, сенф и бел вински оцет:

Потребни состојки:

 • ½ kg млади компири исечкани на резанки
 • Маслиново масло
 • Сол, црн бибер (по вкус)
 • 1 шолја рендан пармезан

Преливот всушност содржи варени јајца, познат уште како Gribiche Dressing.

За преливот ќе ви бидат потребни:

 • 3 тврдо варени јајца, сечкани на коцки
 • 6 мали корнишони, исечкани на парчиња
 • 1/3 шолја маслиново масло
 • 2 лажици бел вински оцет
 • 1 лажица исцедени и ситно сечкани капери (по желба)
 • 1 лажица сенф
 • Сечкан свеж магдонос

Начин на подготовка:

 • Загрејте ја рерната на 220°С. Ставете ги исечканите компири во тавче врз хартија за печење и пропрскајте ги со малку маслиново масло. Ставете сол и бибер по вкус и печете ги 20-25 минути додека не заруменат.
 • Откако ќе ги извадите од рерната, посипете ги со ренданиот пармезан. Вратете ги повторно во рерната околу 1 минутка додека пармезанот не се растопи и извадете ги повторно.
 • Во подлабок сад измешајте ги сите состојки за преливот, вклучувајќи ги нормално и тврдоварените јајца. Измешајте ги со компирите и додадете свеж магдонос по желба. Уживајте во овој интерес вкус.
Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: