strumica denes logo

Пролетен десерт: Чизкејк торта со редени бисквити и прелив од јагоди

Автор:

Датум:

април 10, 2023

Категории:

Струмица, Рецепти

Автор:

Датум:

април 10, 2023

Категории:

Струмица, Рецепти

Тортите со редени бисквити се едни од омилените затоа што со нив нема потреба да губите време на печење и не треба да сте експерти во кујна за да ги подготвите.

Чизкејк десертите се меѓу омилените во светот, а оваа брза торта ќе ве освои затоа што се подготвува многу брзо и лесно.

Совршениот спој на вкусовите на ванила и јагоди ќе им се допадне дури и на најпребирливите, па очекувајте дека тортата брзо ќе ја снема.

Потребни состојки:

За пандишпан:

 • 400g бисквити (плазма);
 • 200ml млеко;

За фил:

 • 250g маскарпоне сирење;
 • 250g пудинг од ванила;
 • Кора од половина лимон;
 • 1 лажица екстракт од ванила;
 • 40g шеќер во прав;
 • 400ml шлаг пена;

За прелив:

 • 300g замрзнати јагоди;
 • 60ml вода;
 • 40g шеќер;
 • 2 големи лажици пудинг од ванила во прав (+60ml вода).

Начин на подготовка:

 • Во длабок сад се ставаат состојките за филот и се матат со миксер додека да се добие изедначена смеса;
 • Во плех или калап за торта се редат бисквитите. Секој бисквит се натопува во малку млеко, пред да се стави во плехот;
 • Врз првиот ред се става половина од филот со маскарпоне сирење и се израмнува;
 • Се става уште еден ред бисквити, потопени во млеко, па врз нив се нанесува остатокот од филот;
 • Во тенџере се ставаат јагодите, 60ml вода и шеќер и се варат, па потоа се пасираат со блендер;
 • Во подлабок сад се меша прашокот за пудинг со 60ml вода и се додава во јагодите;
 • Тортата се филува со преливот од јагоди, и се порамнува;
 • Колачот се остава во ладилник околу 6 часа или преку ноќ;
 • Може да се декорира со свежи јагоди и бело чоколадо.