ПАДНА ОДЛУКА: Наставниците ќе земаат 15 отсто повисока плата!

мај 17, 2022

За 15 отсто да се зголеми платата во образованието, се договорија претставниците на СОНК и МОН, со помош на медијатор, по прекин на штрајкот во образованието кој траеше 12 дена.

– И двете страни се согласивме да ги прифатиме предлозите на медијаторот кој се вклучени во преговарачкиот процес, во однос на сите теми кои беа отворени и причина за штрајк во образованието кој траеше 12 дена. Повисоки плати во образование ќе има, освен порамнувањето што го донесовме со минимална плата. Се договоривме за зголемување на платите за сите вработени во образование за 15 проценти – рече министерот за образование Јетон Шачири по вечерашната средба со претставниците на СОНК, во министерството.

 

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: