strumica denes logo

Овесна каша со овошје – рецепт на „Балкан Твист“

Автор:

Датум:

август 28, 2023

Автор:

Датум:

август 28, 2023

Потребни состојки:

– овесни снегулки
– вода или млеко 🥛
– путер од кикирики 🥜
– мед 🍯
– какао
– малини
– капини
– банана 🍌
– семки од тиква
– ореви

Начин на подготовка:

🥣 2-3 лажици овесни снегулки потопете ги со топла вода или млеко и оставете ги да набабрат.
🥜 Потоа додадете лажичка путер од кикирики и какао и промешајте.
🍌 Наредете одозгора многу овошје, наросете сецкани ореви и семки од тиква, ставете мед и уживајте во вашиот здрав појадок.

Видео: