strumica denes logo

Нокиа испраќа 4G интернет на Месечината

Автор:

Датум:

април 3, 2023

Категории:

Наука, Струмица

Автор:

Датум:

април 3, 2023

Категории:

Наука, Струмица

Нокиа објави дека испраќа 4G интернет услуга на Месечината за време на претстојната вселенска мисија. Компанијата вели дека технологијата се надева дека ќе го отвори патот за повеќе лунарни откритија и ќе создаде можности за човечко присуство на Месечината и пошироко.

Системот се очекува да биде распореден за време на претстојната мисија IM-2 на Intuitive Machines, која треба да биде лансирана во ноември со ракетата Falcon 9 на SpaceX. Месечевиот лендер Nova-C на Intuitive Machines ќе го однесе системот до нашиот природен сателит, носејќи го комуникацискиот систем 4G на Нокиа до својата крајна дестинација на кратерот Шеклтон во јужниот регион на Месечината, пренесува CNBC.

Нокиа , работејќи заедно со Lunar Outpost и Intuitive Machines, ја создаде технологијата 4G, која е дизајнирана да ги издржи суровите услови во вселената. Технолошката демонстрација може да го постави теренот за идните мисии на Артемис на Месечината со екипаж. Сегашниот план е НАСА да слета двајца астронаути на површината на Месечината во 2025 година, што значи астронаути ќе одат на Месечината за прв пат по мисијата Аполо 17 во 1972 година.

Аншел Саг, главен аналитичар во Moor Insights & Strategy, изјави за CNBC дека 2023 година била „оптимистичка цел“ за Нокиа да ја лансира 4G мрежата.

Нокиа го објави проектот во 2020 година, кога беше избрана од НАСА и на нејзините Bell Labs добија 14,1 милиони долари за финансирање на проектот, објави тогаш CNN. Нокиа во блогот објави дека првично ќе ги тестира комуникациските способности на лендерот со краток и долг дострел на блискости кои се движат од неколку стотици метри до два-три километри“, се вели во блог постот на Нокиа.

„Ни стана очигледно дека за секое одржливо човечко присуство на Месечината и Марс во иднина, поврзувањето и комуникациите се клучни“, рече во објавата Тиери Клајн, претседател на Bell Labs Solutions Research во Nokia Bell Labs. Тој додаде дека е императив за астронаутите да имаат ист пристап до технологијата како што имаат на Земјата за да ги извршуваат своите активности во вселената. Идеално, астронаутите на идните мисии ќе користат 4G интернет за да ги подобрат „способностите за гласовна и видео комуникација, телеметријата и биометриската размена на податоци, апликациите за сензори или контролирањето на роботиката“.

Компанијата се надева дека ќе помогне со понатамошни истражувања и експерименти за да се најде мраз на Месечината што би можел да обезбеди кислород за дишење за астронаутите, вода за пиење и ракетно гориво. Иако површината на Месечината е сува, мисии без екипаж сигнализираа остатоци од мраз во некои кратери на Месечината.

Клајн кон крајот на минатиот месец рече дека Nokia и Bell Labs со нетрпение очекуваат да ја донесат технологијата во вселената во наредната година. Тој рече дека 4G мрежата „ќе има големо влијание врз идните мисии со екипаж на Месечината и пошироко, и ќе потврди дека мобилните технологии можат да се прилагодат за потребите на вселенските комуникации кои се критични за мисијата. Наместо повторно да го измислиме тркалото со создавање на сопствена мрежа во вселената, ние ја користиме истата технологија што поврзува милијарди уреди економично на Земјата“, истакна Клајн.