ДВАЈЦА СТРУМИЧАНИ ДЕЛ ОД ТЕШКА КРАЖБА ВО УМЕТНИЧКАТА ГАЛЕРИЈА ВО ШТИП!

јануари 11, 2022

Четири лица од Штип и од Струмица се приведени поради тешка кражба во Уметничката галерија „Безистен“ во Штип.

„Лишени се од слобода А.А.(32) и Ќ.А.(37), двајцата од Струмица и Д.А.(28) и С.Н.(26), двајцата од Штип. Тие се сомничат дека со намера да се стекнат со противправна имотна корист, кривичните дела ги извршиле во месец јануари 2022 од Уметничката галерија – Споменик на културата „Безистен“ на ул. „Тошо Арсов“ во Штип, од каде со употреба на сила противправно одзеле поголем број на предмети од Уметничката галерија“, велат од МВР.

Дел од одземените предмети се пронаједни, одземени и вратени на Националната установа Завод и музеј Штип.

По комплетно документирање на случајот против нив до Обвинителството ќе биде поднесена соодветна кривична пријава

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: