Home

Perdormire
Струмица

ДО САБОТА ЌЕ СЕ ЗНАЕ ЗА ОЛАБАВУВАЊЕ НА МЕРКИТЕ И ЗА ВРЕМЕТРАЕЊЕ НА ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС!

Home

Министерот за здравство Венко Филипче најави дека утре ќе се разговара за времетраењето на полицискиот час за претстојниот викенд, а веќе во сабота ќе се разгледаат можностите за олабавување на мерките кои би важеле од следната недела.

На денешната прес-конференција, Филипче посочи дека двата дена ќе се анализираат случаите на новодијагностицирани пациенти пред да бидат донесени било какви препораки.

„На утрешниот состанок ќе се дискутира за времетраењето на полицискиот час за време на викендот, а во сабота за тоа на кој начин ќе се димензионира олабавувањето на веќе донесените мерки, рече Филипче, одговарајќи на новинарски прашања.

На утрешниот состанок на Комисијата за заразни болести, како што рече Филипче, нема да присуствува претседателот на државата Стево Пендаровски.