Децата да учат онлајн, а родителите по кафеани – има ли поента, прашуваат дел од родителите!

јануари 11, 2022

Зголемувањето на бројот на нови случаи на ковид-19 и ширењето на сојот омикрон предизвика загриженост меѓу дел од родителите кои бараат онлајн настава во второто полугодие од учебната година, со што мислењата за ова прашање се поделени, судејќи според коментарите на социјалните мрежи. Некои сметаат дека децата треба да одат на училиште, дури и без да носат заштитни маски, а противниците на ваквата можност порачуваат дека повторното воведување на настава на далечина ќе се одрази негативно врз образовниот процес.

– Син ми е второ одделение. Ми раскажува дека и наставничките и друг персонал ги вадат маските во училиште и има и такви кои шетаат без маски. И покрај тоа сметам дека наставата треба да е со физичко присуство. Прво, ние мора да се научиме да живееме со вирусот. Второ, имавме искуство со онлајн-настава и можам да кажам дека е далеку од она што им е потребно на децата. Сѐ повеќе од јасно е дека сите ќе мора да го прележиме вирусот, па луѓе мои, едноставно е – вакцинирајте се. Онлајн-настава, ако јас се прашувам, би дозволила само за деца кои имаат ризик по здравјето поради други болести. И конечно, кој ќе ги чува децата ако не одат на училиште. Како ќе одиме на работа – истакна Марија Петковска за „Нова Македонија“.

Целосната вест може да ја погледнете со кликнување ОВДЕ.
Извор: Нова Македонија

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: