ЗА МЕРАК: Пилешки ражничи на скара подготвени во природа – рецепт на „Балкан Твист“

мај 28, 2023

Заследете го „Балкан Твист“(@balkan.twist) на инстаграм за повеќе рецепти!

 

Потребни состојки:

– пилешки стек 🐔
– пиперка 🫑
– кромид 🧅
– шампињони 🍄
– тиквичка
– јогурт 🥛
– зачини: сол, вегета, црн пипер, куркума и оригано 🧂

Начин на подготовка:

🔪 Зеленчукот и пилешкиот стек насечете ги на ситни коцки.
🥣 Во сад ставете го јогуртот и зачините, додадете го насечканите стек и оставете нека стои додека чекате скарата да направи жар.
🕚 Кога ќе биде спремно, натопените со вода стапчиња за ражнич, ги редите со стек и зеленчук наизменично и печете на скара додека не се испече убаво месото од сите страни.

Видео:

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: