Рецепт за најлесниот домашен ролат од кој тече чоколадо

февруари 3, 2023

Наместо да купувате готови, секогаш е повкусно кога ќе си направите домашен, топол ролат од кој тече вкусен чоколаден крем. Со кого посакувате да го пробате овој десерт?

Иако ваквите десерти се лесно достапни и во продавница, сепак понекогаш е подобро сами да зготвиме нешто домашно.

Овојпат пробајте се во кујна со вкусен, домашен ролат од бело тесто со растопен чоколаден крем.

Звучи примамливо, замислете колку е вкусно кога ќе го пробате топло…

Потребни состојки:

 • 5 јајца
 • 160g шеќер
 • 160g брашно
 • 120g чоколаден чипс
 • 500g чоколаден крем (по желба со лешници)

Начин на подготовка:

 1. Во сад истурете 5 белки и изматете ги додека не добиете шлаг.
 2. Во друг сад ставете ги 5-те жолчки и шеќерот и изматете додека не добиете хомогена смеса.
 3. Во садот со смесата од жолчки додадете го и брашното и измешајте.
 4. Постепено додавајте од шлагот и мешајте ја смесата до соединување.
 5. На крај додадете го чоколадниот чипс и измешајте.
 6. Истурете ја смесата во плех врз хартија за печење и печете 10 минути на 180С.
 7. На испеченото тесто истурете го чоколадниот крем, размачкајте насекаде и завиткајте како ролат. Оставете да отстои 60 минути.
 8. Исечете парчиња и сервирајте со додатоци по желба.
Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: