strumica denes logo

РЕЦЕПТИ ЗА ПРЕТСТОЈНИТЕ КУЌНИ СЛАВИ: НАЈБРЗИТЕ И НАЈВКУСНИ СЛАТКИ!

Автор:

Датум:

јануари 20, 2019

Категории:

Рецепти

Автор:

Датум:

јануари 20, 2019

Категории:

Рецепти
 1. КОКОС КОЦКИ

Префинет и неодолив спој на чоколадо и кокос. Богато уживање за сите љубители на слатки и десерти.

Ова е рецептот, како и начинот на подготовката:

СОСТОЈКИ:

 • 250 гр кокос
 • 250 гр мелени бисквити
 • 250 гр шеќер
 • 100 гр чоколадо за готвење
 • 125 гр маргарин (плус 50 грама за прелив)

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

 1. На блага температура се топи шеќерот со 125 гр маргарин, многу малку вода, кокос и мелените бисквити.
 2. Се обликува колач од смесата. Ставете на даска или во тепсија.
 3. Се остава малку во фрижидер, а откако ќе се стегне се прави филот, така што се топи чоколадото со 50 грама маргарин, па со филот се прелева колачот.
 4. Декорирајте со малку кокос одозгора.

2. ВКУСНИ И СОЧНИ КОЛАЧИ ОД КОКОС

СОСТОЈКИ:

 • 1/2 л млеко
 • 5 лажици густин
 • 10 лажици шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 150 гр маргарин
 • 1 пакување чајни колачи (1кг)
 • 200 гр кокос
 • малку млеко и рум

ПОДГОТОВКА:

 1. Млекото се става да врие, се меша со густинот, шеќерот и ванилиниот шеќер, а потоа се додава и маргаринот.
 2. Мешајте додека да добиете фил.
 3. Чајните колачи се макаат во малку млеко со рум, па со мало лажиче им се става од филот и убаво се поминуваат од сите страни во сад со кокос.
 4. Сето тоа се повторува додека има колачиња и фил.
 5. Нека отстојат малку во фрижидер, па послужете.

3. СИТНИ КОЛАЧИ ОД ЏЕМ

СОСТОЈКИ:

 • 250 гр. маргарин
 • 80 гр. шеќер во прав
 • 1 ванила
 • малку кора од лимон
 • 1 јајце
 • 1 лажица рум
 • 300 гр. брашно
 • малку шеќер во прав
 • 1 тегла џем

ПОДГОТОВКА:

 1. Се матат јајцата со шеќер и ванила, кора од лимон рендана, маргарин и рум.
 2. Се додава брашното и се меси меко тесто.
 3. Се прават мали топчиња со величина на орев, па се ставаат во плех со хартија.
 4. Се зема дрвена лажица и со дршката потопена претходно во вода, се прави вдлабнатина.
 5. Се печат на 180 степени 10 минути.
 6. Се полнат потоа со џемот. Се става и шеќер во прав.

Уживајте!