РЕЦЕПТ: ПУФКАСТИ, МЕКИ КРОФНИ

август 7, 2020

СОСТОЈКИ:

 • 200 мл. млеко
 • 1 кора од лимон
 • 20 гр. квасец
 • 2 јајца
 • 1 лажица шеќер
 • 400 гр. брашно
 • масло
 • 1 ванилин шеќер

ПОДГОТОВКА:

 1. Се топи квасецот во млако млеко со шеќер и јајца па се мати се со жица.
 2. Се додава остатокот од млекото со малку масло и брашно, прстофат сол и рендана кора од лимон.
 3. Се меси тесто.
 4. Се развлекува и сече на траки, па се премачкуваат со малку масло, се врзуваат две траки како чвор и се оставаат малку да нараснат крофните кои потоа се пржат во масло.
Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: