strumica denes logo

РЕЦЕПТ: Највкусната и најевтина бајадера која се топи во уста!

Автор:

Датум:

јануари 20, 2019

Категории:

Рецепти

Автор:

Датум:

јануари 20, 2019

Категории:

Рецепти

Направете вкусна бајадера со кикиритки.

СОСТОЈКИ:

  • 300 гр. мелени бисквити
  • 200 гр. чоколадо + за рендање
  • 200 гр. маргарин
  • 200 гр. шеќер
  • 100 мл. млеко
  • 100 гр. издробени кикиритки

ПОДГОТОВКА:

  1. Се става млеко со шеќер и маргарин во сад и се топи на оган, па се додава скршеното чоколадо.
  2. Се ставаат и бисквитите и кикиритките кога ќе се тргне од оган.
  3. Се меша.
  4. Се обложува калап со проѕирна фолија, се става смесата и се лади, па се ренда чоколадо горе.

Уживајте!