Perdormire
Рецепти

РЕЦЕПТ: Најубавата рафаело торта без печење!

Home

Направете Рафаело торта без печење.

СОСТОЈКИ:

 • 2 и 1.2 кутии бисквити
 • 150 гр. млеко
 • 125 гр. маргарин
 • 200 гр. бело чоколадо
 • 400 гр. кисела павлака
 • 200 гр. слатка павлака
 • ½ кора од лимон
 • 1 кесе ванила
 • 100 гр. кокос

ПОДГОТОВКА:

 1. Се топат маргаринот и чоколадото, па се додава киселата павлака. Се меша убаво.
 2. Се мати слатката павлака со миксер да стане густа, се става во неа потоа и другата павлака.
 3. Се става и ванила, кокос и рендана кора од лимон.
 4. Се потапкуваат бисквитите во млеко на кратко да омекнат, па два калапа премачкуваме со тенок слој крем.
 5. Се реди и кексот и се става крем, а завршуваме со крем.
 6. Се остава тортата 12 часа во ладилник.
 7. Горе ставете кокос, а може да украсите и со рафаело чоколатца