strumica denes logo

РЕЦЕПТ: НАЈСЛАТКИТЕ ЧОКОЛАДНИ ОБЛАЧИЊА!

Автор:

Датум:

јануари 20, 2019

Категории:

Рецепти

Автор:

Датум:

јануари 20, 2019

Категории:

Рецепти

Направете еден совршен десерт, чоколадни облаци.

СОСТОЈКИ:

 • 140 гр. маргарин
 • 100 гр. шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 2 јајца
 • 230 гр. брашно
 • 30 гр. пудинг чоколаден во прав
 • 2 лажици какао
 • 2 лажички прашок за пециво
 • 80 гр. јогурт

ПОДГОТОВКА:

 1. Се спремаат сите состојки и се загрева рерната на 180 степени.
 2. Се мати маргаринот со шеќер и се додаваат јајцата, па се става брашното постепено со мешање, па јогурт.
 3. Брашното се меша со сите суви состојки пред да се додаде, односно со ванилин шеќер, пудинг, какао и прашок за пециво.
 4. Се става смесата во шприц и се прават кекси кои се печат 15 минути.
 5. Декорирајте по избор со шеќер во прав или чоколадо.