strumica denes logo

РЕЦЕПТ: Јафа обланди готови за 15 минути, секогаш успеваат!

Автор:

Датум:

јануари 20, 2019

Категории:

Рецепти

Автор:

Датум:

јануари 20, 2019

Категории:

Рецепти

Готови за 15 минути, а вкусот е фантастичен!

СОСТОЈКИ:

 • 2 листови обланда
 • 350 гр јафа кекси
 • 200 гр мелени ореви
 • 200 гр мелени бисквити
 • 200 гр шеќер
 • 250 гр путер или маргарин
 • 20 лажици вода

СОСТОЈКИ ЗА ГЛАЗУРА:

 • 100 гр чоколадо
 • 3 лажици масло
 • 1 портокал

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

 1. Згответе шеќер и маргарин со вода па додајте ореви и бисквити. Оставете десетина минути бисквитите да набабрат.
 2. Стврете ја обландата така што крупните дупчиња ќе бидат горе, премачкајте со половина од филот, наредете јафа, премачкајте со остатокот од филот па ставете лист обланда така што овој пат рамната страна ќе биде од горе. Добро притиснете и оставете да отстои околу еден час.
 3. Премачкајте со глазура и од горе изрендајте кора од портокал. оставете чоколадото да стегне па исечете и послужете.

Уживајте!