Похован кромид и бел сос – Рецепт на „Балкан Твист“

мај 24, 2023

Заследете го „Балкан Твист“(@balkan.twist) на инстаграм за повеќе рецепти!

 

Потребни состојки:

– кромид 🧅
– брашно 🍚
– пченкарно брашно
– пиво 🍺
– презла
– црвен пипер и оригано 🧂

За сос:

– павлака
– мајонез
– кисели краставички 🥒
– лук 🧄
– сол и црн пипер 🧂

Начин на подготовка:

🔪 Кромидот насечете го на кругови.
🥣 Во подлабок сад ставете бело брапно, пченкарно, црвен пипер, малку оригано и пиво и мешајте.
Круговите кромид прво убаво потопете ги во смесата, а потоа во презла и пржете ги во врело масло отприлика по 1-2 мин од двете страни.

За сосот, во блендер ставете ги сите состојки и изблендирајте.

Видео:

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: