Home

Perdormire
Хуманост

ПОЧИНА НАЈГОЛЕМИОТ ВОЛШЕБНИК ВО ФУДБАЛОТ – ДИЕГО МАРАДОНА!

Home

Легендарниот фудбалер Диего Армандо Марадона доживеал срцев удар, како резултат на што починал во неговиот дом во Аргентина, објавија тамошните медиуми.

Весникот „Кларин“ прв објави дека 60-годишниот Марадона доживеал срцев удар во неговиот дом во Тигре, каде се опоравувал по неодамнешната операција на мозокот што ја имаше пред две недели, а веста ја пренесуваат сите светски медиуми.

Марадона, за кој многумина сметаа дека е еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, ја доведе Аргентина до освојување на Светското првенство во 1986 година, што беше кулминација на неговата голема кариера.

Меѓу другото играше за Бока јуниорс, Наполи и Барселона, а милиони ofубители на фудбалот ширум светот ги обожаваа неговите брилијантни потези и голови.

Легендарниот Диего беше и творец на славниот контроверзен погодок „Божја рака“ со кој Аргентина ги нокаутираше Англичаните во 1986 година.

Кон крајот на својата кариера и откако заврши, тој имаше многу здравствени проблеми, а исто така се лекуваше од зависност од кокаин, како и од прекумерна тежина.

Пред две недели, тој беше подложен на хематом на мозокот на клиника во Ла Плата, и беше јасно дека нешто не е во ред, бидејќи Диего не може да објасни што му се случило и како завршил во болницата.

Смртта на легендарниот „Ел Пибе“ го потресе целиот свет, а многу асови се збогуваат со Аргентинецот чиј лик и дело се бесмртни. Еден фудбалски бог го нема засекогаш …