Викендов заладување!

Следува период на променливо облачно време со повремени врнежи од дожд, на планините од снег. Од сабота кон крајот на денот ќе има спуштање на постудена воздушна маса, што ќе услови во следните два дена врнежи од снег да има и во некои котлини, особено во северните делови. Врнежите ќе бидат со слаб, а повремено на места со умерен интензитет.

ОД ПОНЕДЕЛНИК ЗАЛАДУВАЊЕ!

Врнежи од дожд, а снег на планините се очекува за време на викендот, а од понеделник пад на температурите, најавува УХМР. Под влијание на влажен бран од пладне и ноќта кон недела ќе има врнежи од дожд кои ќе бидат пообилни во западните и источните делови (локално околу 25л/м2). Поради спуштање на постуден воздух од север, на планините врнежите ќе бидат од снег, а во недела врнежи од слаб ...

Од утре заладување, в среда минус шест степени

Од утре во Македонија времето ќе биде претежно сончево и студено со ниски утрински температури, кои на повеќе места ќе се спуштат под нулата, соопшти Управата за Хидрометеоролошки работи. Најстудено ќе биде во среда кога утринската температура ќе се спушти до минус шест степени. Од УХМР за во петок најавуват умерено наоблачување. Утринските температури ќе бидат малку повисоки и ќе ...

ВОНРЕДНО ОД УХМР: Доаѓа невреме со силен дожд и град

Денес под влијание на висински циклон, ќе настапи постепена промена на времето, најавуваат од УХМР. Во текот на денот облачноста ќе се зголемува и ќе дува засилен ветер, во западните делови од западен и југозападен правец, а во источните од јужен правец. Попладне ќе има локална појава на пороен дожд и грмежи. Кон крајот на денот и во текот на ноќта на места процесите ќе бидат поинтензивни, ...

Попладне дожд со грмежи

Краткотраен дожд со грмежи, особено во јужните делови од земјата, се очекува денес и утре во попладневните часови, најави УХМР. До петок ќе се задржи претежно сончево и многу топло време. Македонија ќе биде во портокалова фаза во однос на опасноста од високи температури. Во сабота во текот на денот ќе има зголемување на облачноста и ќе дува засилен југозападен ветер, но дневната температура ...

Температури до 36 степени, од вторник следува заладување

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала облачност. Во попладневните часови ќе има ретка појава на пороен дожд и грмежи претежно во југозападните и јужните планински предели. Утринската температура ќе се движи од 13 до 21 степени, а дневната од 29 до 36 степени. Во Струмица ќе биде претежно сончево, а днецната температура ќе биде 31 степен. Од вторник во попладневните часови ...