Двајца струмичани истепале вработен во казино!

СВР Струмица поднесе кривична пријава против М.В. (22) и И.Ѓ. (19), двајцата од с.Баница, струмичко, поради постоење основи на сомнение дека сториле кривично дело „спречување службено лице во вршење службено дејствие“. На 22.12.2017 година, поради нарушен јавен ред и мир во казино, пријавените биле остранети од вработен во агенција за обезбедување. Потоа, пријавените во непосредна близина на ...

Вработен во банка во Струмица подигал пари од туѓа сметка

СВР Струмица поднесе кривична пријава против Ј.С.(55) од Струмица за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“ и „фалсификување на службена исправа“. Пријавениот вработен како референт на благајна во Универзална ивестициона банка-Есплозитува Струмица злоупотребувајќи ја својата службена положба, без овластување во три наврати подигнал парични средства ...

Зголемена просечната-нето плата во месец ноември

Според пресметките на месец ноемви 2013 година просечната месечна нето-плата по вработен изнесувала 21.054 денари, и според информациите од Државниот завод за статистика таа е зголемена за 0,9денари во однос на ноември 2012. Зголемувањето се должи на повисокиот износ на просечната месечна плата по вработен, каде за 6,2 проценти е зголемено во секторот на „снабдување со електрична енергија ...