Донесен Буџетот на општина Василево за 2018 година

Буџетот на општина Василево за наредната 2018 година, тежок вкупно 194 880 000 денари, беше донесен на денешната редовна седница на Советот на општина Василево. Образложение даде предлагачот, градоначалникот на општина Василево, Марјан Јанев. „Буџетот за оваа година е проектиран на околу 194 000 000 денари што е за околу 30 000 000 денари помалку од ланскиот буџет со цел да биде реален и остварлив. ...

Со свечена седница на Советот, општина Василево го одбележа 16-ти Декември – денот на своето основање и 21 година постоење и развој.

  Свои обраќања имаа претседателот на општинскиот Совет, Крсте Панев и градоначалникот на општина Василево Марјан Јанев. Градоначалникот Марјан Јанев изрази целосна подготвеност да се соочи со сите предизвици што ги носи градоначалничката функција и покрај долгот од 70. 000.000,00 денари што го наследи од својот претходник Ванчо Стојанов. Гости на свечената седница беа и градоначалниците ...

Закажана 3-та Седница на Советот на општина Василево

На 05.12.2017 година, вторник, со почеток во 12,30 часот, Советот на општина Василево ќе ја одржи 3-та седница. За работа на Седницата предложен е следниот дневен ред: Измени и дополнување на Годишната програма за работа на ООУ„Гоце Делчев“, Василево. Извештај за работата на ОИК Василево за рализација на локалните избори 2017 година за период од 23.08.2017 до 15.10.2017 година. Финансиски извештај за ...

Доделени уверенијата за нов градоначалник и членови на Советот на општина Василево

Марјан Јанев, кандидатот за градоначалник од редовите на СДСМ и коалицијата, денес ја презеде функцијата градоначалник на општина Василево. На чинот на примопредавање градоначалникот Марјан Јанев изјави: „Најпрво сакам да изразам голема благодарност на сите граѓани на општина Василево кои излегоа на гласање, го остварија своето право на глас со што овозможија да се случат промените ...

Марјан Јанев е новиот градоначалник на општина Василево!

  Општина Василево доби нов градоначалник од редовите на СДСМ – Марјан Јанев. Според првичните информации Јанев има освоено 3.604 гласови досега, а кандидатот од ВМРО-ДПМНЕ – Ванчо Стојанов има освоено 3.046 гласови. 

ВАНЧО СТОЈАНОВ: Центарот на Василево ќе добие Булеварско решение

Драги мои сограѓани, Кај нас постои девиза, ветуваме-реализираме. Тоа што го ветуваме го исполнуваме, за сето тоа сите ние самите сме сведоци, сето тоа што го реализираме на територијата на општина Василево е всушност Вашиот глас, Вашата програма. Програмата на општина Василево ја креирате токму Вие. Така ќе биде и во оваа програма, сето она што вие го баравте ќе биде реализрано. Ќе ги ...

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Промоција на програмата на кандидатот за градоначалник Ванчо Стојанов и кандидатите за советници во советот на општина Василево

Синоќа со почеток во 20:00 часот во спортската сала во Василево беше промовирана програмата на кандидатот за градоначалник на општина Василево од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Ванчо Стојанов и кандидатите за советници во советот на општина Василево. Во продолжение погледнете ја целосната фотогалерија:

Кандидатите за градоначалници на општина Василево потпишаа Кодекс за фер и демократски избори

Кандидатот за градоначалник на општина Василево од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Ванчо Стојанов и кандидатот на СДСМ Марјан Јанев денеска потпишаа Кодекс за фер и демократски избори кои ќе се одржат на 15 октомври 2017 година.  

Листа на советници од ВМРО-ДПМНЕ за општина Василево

Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Василево  ја достави кандидатурата за Градоначалник  и за советници во Советот на општината за претстојните Локални избори на 15 октомври. Носител на советничката листа е Сања Стојанова (Василево) . Ова е целата листа со кандидати за советници за Совет во општина Василево од редовите на ВМРО-ДПМНЕ : Сања Стојанова – Василево Наце Коцев – Пиперево Сања ...

Општина Василево ги реализираше сите проекти предвидени во програмата и стана препознатлива индустриска зона

Благодарение на идеите на граѓаните кои беа вклопени во нашата програма на општина Василево беа реализирани низа и низа други проекти кои беа вистинска реална потреба на граѓаните, бидејќи ние вистински живеевме во една општина која имаше најмалку услови за живеење, а веќе станавме една општина која е бренд во Република Македонија, изјави градоначалникот на општина Василево Ванчо ...