ДОПОЛНИТЕЛНИ ДЕТАЛИ: ВО ПОСЛЕДЕН МОМЕНТ Е СПАСЕНО СЛЕПО МОМЧЕ ОД ПОЖАРОТ ВО СТРУМИЦА ДЕНЕСКА!

  Во куќа на улицата „Белградска“  во Струмица попладнево изби пожар во кој во последен момент е спасено слепо момче кое било само во куќата. Пожарот избувнал околу 16 часот при што целосно е уништен покривот на трикатната куќа. Откако бил забележан пожарот, соседите успеале да го извлечат слепото момче. Интервенирала Територијалната противпожарна бригада од Струмица со две противпожарни ...

(ДЕТАЛИ) НЕМА ПОВРЕДЕНИ ВО ПОЖАРОТ КАДЕ ИЗГОРЕ КРОВ ОД КУЌА!

Во пожарот кој изби во 15:30 часот на улица „Белградска“ во Струмица каде кров на куќа целосно изгоре не информираа дека за среќа нема повредени и направена е само материјална штета. Очевидците велат дека пожарот најверојатно настанал поради електрична инсталација и ги пофалија Противпожарната единица на Струмица бидејќи пристигнале навистина брзо и го спречиле ширењето на огнот.  

(ВИДЕO) DISMISSED ПРОСЛАВИ СЕДУМ ГОДИНИ ПОСТОЕЊЕ СО НОВ КАВЕР!

Струмичката група DISMISSED слави седум години постоење, а овој важен датум го одбележаа со нов кавер. Големи честитки од Тимот на Струмица Денес. „Cлавиме среќни 7 години постоење на Dismissed, промена на неколку членови, малку пауза, многу настапи и уште повеќе забава. Ви го претставуваме нашиот нов кавер за кој најзаслужни беа Sasho Dostinov и Dostinov Studio зa видео снимање и едитирање Aleksandar Todorov и TEDDY ...

(ФОТО) КРОВ НА КУЌА ЦЕЛОСНО ИЗГОРЕ НА УЛИЦА „БЕЛГРАДСКА“ ВО СТРУМИЦА!

Голем пожар во 15:30 часот се случи на улица „Белградска“ во Струмица каде кров на куќа целосно изгоре. Благодарение брзата реакција на Противпожарната единица на Струмица пожарот беше стабилизиран и не дозволија да се прошири. Засега немаме информации дали има повредени и како настанал пожарот. Со повеќе детали во текот на денот!

На денешен ден е убиен херојот на Струмица Герас Цунев – Првоборецот на НОБ

Герас Цунев е роден на 24 февруари 1914 година, во Струмица во бедно занаетчиско семејство. Не можејќи да го продолжи школувањето поради немањето можности се определил за шивачкиот занает и заедно со шивачките работници на 12 ноември 1936 учествувал во организираниот штрајк. Уште од најрани години во него се родила желба да го види својот народ слободен.Таа желба особено се зголемила со ...

Струмица лесно се справи со младите „соколчиња“

Кошаркарите на Струмица стигнаа и до втората победа сезонава во Првата македонска кошаркарска лига славејќи во 13. коло против подмладениот тим на Карпош соколи со 86-71. Уште од самиот почеток домашните наметнаа ритам за победа, добивајќи ја првата четвртина убедливо со 24-13. Потоа само се одржуваше предноста за конечен триумф. Најефикасен кај струмичани беше Делипетров со 25 поени, дополнети ...

Ограбена адвокатска канцеларија во Струмица, украдена голема сума на пари, накит и еден пиштол

  Непознат сторител извршил тешка кражба во адвокатска канцеларија на улица Ленинова во Струмица за време на викендот. Сторителот насилно ја отворил влезната метална врата и одзел околу 70 илјади денари, 20 илјади евра, еден рачен машки часовник, пиштол марка „ЦЗ“ калибар 9мм и црна ташна во која имало 3.000 евра, 5.000 денари, златен и сребрен накит по што го напуштил местото на настанот. Увид ...

(ВИДЕО) Се повеќе случаи на злупотреба преку социјалните медиуми во Струмица!

Социјалните мрежи се почесто стануваат предмет на злоупотреба.  Пораки со навредлива и заканувачка содржина, злоупотреба на лични податоци, прикажување на порнографски материјал, ова се само дел од случаите кои мината година биле пријавени во СВР  Струмица. Од таму велат дека лани до секторот  кој го покрива подрачјето на десетте општини од југoистокот како резултат на злоупотреба ...

Градоначалникот Јаневски меѓу граѓаните на празникот Богојавление -Водици

На вчерашниот голем празник Богојавление – Водици, градоначалникот на општина Струмица Коста Јаневски присуствуваше на фрлањето на светиот крст во водите на базенот Аквариус во Струмица. Тој на најбрзиот меѓу најхрабрите кои влегоа во осветените води на базенот и го фати крстот, Лазо Котуровиќ, му подари Крст реликвијар од локалитетот „Цареви кули“ и му посака здравје и среќа во ...