(ФОТО) СТРУМИЧАНИ ГО БОДРЕА ГРАНДЕ ПАНДЕВ НА НАТПРЕВАРОТ ЏЕНОВА-МИЛАН!

Шестмина струмичани заминаа за Италија да го следат мечот од Серија А помеѓу Џенова-Милан каде токму во Џенова игра нашиот Горан Пандев, а струмичани му приредија изненадување и му беа голема поддршка во текот на целиот натпревар.

ОКОЛУ 1.000 СТРУМИЧАНИ НА 27 ФЕВРУАРИ ЌЕ БИДАТ ДЕЛ ОД СЕМАКЕДОНСКИОТ ПРОТЕСТ ВО СКОПЈЕ

Како што не информираа оргнизаторите, околу 1.000 струмичани на 27 февруари со организиран превоз ќе тргнат од Струмица кон Скопје и ќе бидат дел од Семакедонскиот протест. СЕМАКЕДОНСКИ ПРОТЕСТ НА 27 ФЕВРУАРИ 18.00 ВО СКОПЈЕ Македонските заедници во светот по повод годишнината од движењето “За заедничка Македонија“, на 27 февруари 2018 година организираат Семакедонски протест за одбрана ...

Спортисти, тренери, спортски работници – струмичани најуспешни!

Струмица отсекогаш бил град расадник на големи таленти, спортисти, тренери, спортски работници којшто оставиле голем белег во македонскиот спорт. Некои од нив повеќе не се со нас, но некои сè уште редат успеси. Струмица Денес избра фотографии од наши струмички спортисти. Да се потсетиме и да ги поддржиме!

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Струмичаните Рамиз Тефиков и Неби Јусуфов му дадоа многу на македонското борење!

Повозрасните струмичани ги познаваат. Ги бранеа боите на Балканец. Учествуваа и на европски, светски првенства, баканијади. Станува збор за Рамиз Тефиков и Неби Јусуфов. Фотографиите ни ги позајми познатиот и популарен борач од Струмица, Ристо Лито Алифкин. „Пред извесно време ги посетив и двајцата во Измир. Тие се живи. Сега имаат околу 77 години. Овие уникатни фотографии се направени ...

(ФОТО) Гранде Пандев му го подари дресот на големиот македонски талент Никола Секулов

Горан Пандев не успеа со својата Џенова да направи изненадување на гостувањето кај Јувентус, а македонскиот репрезентативец максимално борбено одигра 78 минути во дуелот во кој неговиот тим влезе со малку подефанзивна тактика. Гостувањето во Торино беше одлична можност за средба со големиот македонски потенцијал Никола Секулов, кој е дел од младинската академија на Јувентус, а вечерва ...

(ФОТОГАЛЕРИЈА) СТРУМИЧАНИ ГО ОСВОЈУВААТ ЗАГРЕБ ЗАЕДНО СО РАКОМЕТНАТА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА И МАКЕДОНСКАТА ФАЛАНГА!

Ракометната репрезентацијата на Македонија се нашите најголеми херои овие денови и најголемата радост на секој Македонец. Вечерва покажавме уште еднаш дека сме мали на карта но големи во душа  и буквално го „треснавме“ европскиот шампион Германија. Навивачите и македонската фаланга се тие кои се најголема сила на нашите момци во Загреб.Околу 100 струмичани се присутни во Загреб ...

Струмичани на ,,дното” во државата по култура за посета на театар и уметност

Според податоците на Државниот завод за статистика, во периодот 2016/2017 година, во струмичкиот театар се изведени 11 дела кои се играни во 65 претстави. Овие избедби се погледнати од 9669 посетители. Според бројот на посетите Струмица е на самото дно по бројот на посетители на театарски претсетави во Државата, односно од 12 поголеми општини Струмица е на 10то место. Зад Струмица од градовите ...

ПРИ ПРЕТРЕС ВО ДОМОТ НА ДВАЈЦА СТРУМИЧАНИ ПРОНАЈДЕНО АМФЕТАМИН, КАНАБИС САТИВА И 52 ТАБЛЕТИ МДМА

СВР Струмица до Основното јавно обвинителство Струмица поднесе кривична пријава против  Д.Д (48) и М.Т (28), двајцата од Струмица, поради постоење основи на сомнение дека сториле кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“. На 22.07.2017 година, по Наредба од  Судија на претходна постапка при Основен суд Струмица, ...

СТРУМИЧАНИ ЌЕ ДОБИВААТ ПОВИСОКА СМЕТКА ЗА ВОДА ОД ЈАНУАРИ!

  Сметката за вода од јануари ќе биде поисока за жителите на Струмица. Од раководството на ЈКП „Комуналец“ велат дека сметката нема да биде повисока од дозволените рамки кои ги налагаат европските нормативи. На сметката  ќе стои дополнителна давачка за новат прочистителна станица за отпадни води која се очекува и официјално да профункционира средината на декември. ЈКП веќе доставиле ...

ФОТО: Струмичани се обединуваат – ФК Беласица и ЖФК Тиверија се спојуваат во едно

Лидерот во Втората лига – Исток, екипата на Беласица, како и лидерот во Првата фудбалска лига за жени, Тиверија од Струмица, решија да се обединат. Фузијата на двата клуба ќе биде официјализирана  за денот на градот Струмица кој што е на 11-ти Декември. Првиот човек на Беласица, Славчо Васков – Пинда, веќе започна да го помага тимот на ЖФК Тиверија и денес му донираше нова спортска опрема. Фузијата ...