Општина Струмица ќе му помогне на семејството Доневи од Дражево

  Градоначалникот на општина Струмица Коста Јаневски денеска одржа состанок со градоначалникот на општина Ново Село Боро Стојчев и со претставници на здружението на граѓани „Љубезност“. На состанокот се разговараше за четиричленото семејство Доневи од селото Дражево во општина Ново Село кои живеат во исклучително тешки услови. Потврдувајќи ја желбата за помош, ги разгледуваа ...

ПОМОШТА ДОАЃА ОД СЕКАДЕ: ПОГЛЕДНЕТЕ ШТО СЕ’ ДОСЕГА Е ОБЕЗБЕДЕНО И Е ВО ПЛАН ДА СЕ ОБЕЗБЕДИ!

Помошта пристигнува од секаде за семејството Доневи! Досега е донирано нов електричен шпорет, фирма за мебел од Струмица донираше и два нови кревети и дрва за огрев, семејство од Куклиш донираше шпорет на дрва. Вчера пак на ќерката Душка и беа извадени лични документи со помош на вработена од Општина Ново Село. Во понеделник закажан е преглед на лекар за девојчето, а во план е и операција. ...

(ВИДЕО) СИТЕЛ ВО КУЌАТА НА СЕМЕЈСТВОТО ДОНЕВИ ОД ДРАЖЕВО!

Во куќа која буквално се руши и распаѓа, без никакви основни услови за живот,  вака живее четиричленото семејство Доневи од подбеласичкото село Дражево. Со болни деца и сопруга,  64 годишниот Стоил вели дека е оставен на милост и немилост. Само со социјална помош од 2000 денари и без никакви други примања, со голем број долгови  во крајно нехумани услови, најчесто без огрев,  на кревети ...

Собрани 100 илјади долари за семејството Доневи кое настрада во сообраќајна несреќа во САД

Во моментите кога им е најтешко на семејството Доневи кое настрада во сообраќајна несреќа во САД, струмичани но и граѓани од Македонија и САД ја покажаа својата хуманост донирајќи за настраданото семејство. Во период од 10 дена се собрани над 100.000 долари. На страницата за донациии донирале околу 800 лица. Во собраќајна несреќа која се случи во државата Тенеси, Сад, настрада петчлено струмичко ...

(ФОТО) Гавазова во спортска облека и без грам шминка

Фолкерката Сузана Гавазова ретко имаме можност да ја видиме во некое порелаксирано издание, комфорна спортска гардероба, ноншалантно собрана коса и без грам шминка. Сузе секогаш е средена од глава до пети, но овој пат на социјалните мрежи изненади со фотографија на која е во издание какво ретко се гледа. Периодов познатите естрадни дами го играат предизвикот на социјалните мрежи да ...

Гавазова: Секогаш сум сакала големо семејство, конечно желбата ми се оствари!

Сузана Гавазова ужива во љубовта со сопругот. Фоклерката која неодамна стана мајка по втор пат и на свет ја донесе ќеркичката Селена и во моментот престојуваат во родната Струмица, а причината за тоа се настапите кои ги имаше за празнициве, како и снимањето на неколкку нови песни кои ќе излезат наскоро. Мајчинството како што вели ја променила во целост, а времето поминато со ќерките ...

На Југоистокот нема интерес за згрижување деца

Згрижувачките семејства се најблиска форма до биолошките семејства, семејства кои нудат грижа и заштита на децата без родители и без родителска грижа како и на децата со пречки во развојот. И покрај хуманиот аспект кој го имаат овие семејни заедници, на Југоистокот речиси и да нема интерес за згрижување деца. Според податоците од меѓуопштинскиот центар за социјални работи во Струмица, ...

„Среќно семејство“ – наградна игра од ЕВН за редовните плаќачи

Корисници кои редовно и во рок ги плаќаат своите сметки за електрична енергија имаат можност да бидат дел од учесниците на новото наградно шоу „Среќно семејство“. Секоја втора недела, на националната телевизија Алфа и Алсат М се емитува наградна игра во која низ четири забавни игри, три среќни семејства се натпреваруваат за парични награди од 300, 500 и 1000 евра. Извлекувањето на учесниците ...

Апел за помош на семејство, чија куќа со сета покуќнина изгоре во пожар

Оваа вест не е директно поврзана со струмичкиот регион, но можеби ќе заинтересира некој струмичанец, којшто е во можност да помогне. Апел за помош на семејството Марџиеви од Пирава, чија што куќа со сета покуќнина изгоре во пожар ноќта помеѓу 18 и 19 февруари. Да ја покажеме хуманоста и да им помогнеме колку можеме полесно да ја пребродат оваа несреќа. жиро сметка за донации: Никола Марџиев ...

Утрово избувнал пожар во домот на 12 члено семејство во Василево

Утрово избувнал пожар во домот на семејството Нејкови во Василево, во кој се наоѓале 12 членови, меѓу кои и седум деца. Пожарот се случил додека спиеле – пренесува ТВ канал ВИС. Сопствениците ги разбудило викањето на едно од децата, околу 5 часот, кое спиело во собата каде настанал пожарот, по што родители веднаш ги извадиле сите деца надвор од куќата. Се претпоставува дека неисправната ...