Ревија на народни носии на младиот колекционер Антонио Стојчески вечерва во Струмица

Антонио Стојчески, ученик во музичкото училиште „Илија Николовски-Луј“, на насоката за традиционална музика и игра, вечерва на ревија во Струмица во „Антон Панов“ ќе ги претстави народните носии кои ги изработува веќе четврта година по ред. Стојчески е млад, но професионален презентер на македонската традиционална култура. „Вечерва одблизу ќе и погледнеме на традицијата во очи, ...

Ревија на филмови од 13-тиот фестивал „Астерфест“

Во Кинотеката на Македонија вечер ќе бидат прикажани ф илмови од 13. Меѓународен филмски фестивал „Астерфест“ кој во јуни се одржа во Струмица. Ревијата ќе почне со „Пеј“ награден со Оскар за краток филм во режија на Крисоф Деак од Унгарија, а ќе следуваат : „Виолината на Џо“ н а Кахејн Куперман , кој доби „Златна потковица“ на 13. „Астерфест“, како и неколку други наградени филмови ...

Ревија на Македонски народни носии во Струмица

Ве покануваме на настанот ,,Приближување на македонските народни носии преку мелосот на македонските музички инструменти”.На истиот ќе имате прилика да се запознаете од близу со Македонските народни носии од повеќе етнички предели на Република Македонија како и со карактеристични инструменти за секој од пределите. Носиите се од приватната збирка на авторот и колекционер Антонио ...

Марјан Петров на престижната модна ревија Fashion Selection во Србија

Во организација на српската модна агенција „Селект“ во периодот од 12 до 22 октомври во Белград се одржува престижната модна ревија „Fashion Selection“. На ревијата учествуваат повеќе модни креатори од регионот, а вклучени се и фризери и шминкери од познати академии. На ревијата како дел од фризерската академија „Пањковиќ“ учесник е и струмичкиот стилист Марјан Петров, кој својата умешност ...

Богатството на Македонија – ревија на прекрасните македонски народни носии

Големиот број на посетители синоќа имаа можност да се воодушевуваат од спојот на прекрасниот колорит на македонската народна носија од различни краеви на Македонија. Традицијата се пренесува од колено на колено од нашите претци на младите генерации, а како дел од Струмица Опен Фест, публиката можеше да ужива во еден поинаков културно-уметнички настан надополнет со убавината на градскиот ...

Венчаниците на „Елена Лука“ на светски познатиот „Bride Thing Viena 2014“

Утре „Елена Лука“ ќе ја презентира својата нова колекција на венчаници, во Виена на добро познатиот настан „Bride Thing Viena 2014“, на кој секоја година учествуваат познати светски брендови. Целта на овој настан е креирањето на совршена венчална бајка. Елена Лука ја информираше јавноста дека половина година биле насочени кон истражувања и анализирања на настани надвор од Македонија на ...