СТРУМИЧАНЕЦОТ ПАНЧЕ ОРЦЕВ – НОВ ЧЛЕН НА РЕГУЛАТОРНАТА КОМИСИЈА ЗА ЕНЕРГЕТИКА!

Панче Орцев, поранешен пратеник на СДСМ од Струмица е избран вчера за член на Регулаторната комисија за енергетика. Претходно, Собранието го разреши од РКЕ Дејан Бошковски, кој пред да дојде на оваа функција беше директор на ЕЛЕМ.  

Коста Јаневски го отстапува своето пратеничко место на Костадин Костадинов

По завршувањето на вториот круг од локалните избори на 29 октомври, Собранието на Република Македонија ќе работи во променет состав. Ќе има најмалку пет нови пратеници, а постојат шанси овој број да се зголеми и на 11. Можни се и промени во централната власт бидејќи двајца актуелни министри влегоа во вторниот круг од локалните избори.  Петмина пратеници од актуелниот состав станаа градоначалници ...

(ВИДЕО) Крсте Јовановски за Телеканал А1: Наместо живот – Заев донесе смрт за Македонија

Крсте Јовановски: „Наместо живот – Заев донесе смрт за Македонија во која граѓаните ќе бидат окарактеризирани како терористи од надвор“. „Заев ќе правел Реформска Влада и правна држава, а самиот не сака да одговара за своите дела. Секогаш кога има судење по некој предмет има алиби во меѓународниот фактор. Нека излезе пред законот и нека ја докаже својата невиност“. „Кога беше ...

Дајанчо Ефтимов е нов пратеник од ВМРО-ДПМНЕ

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ја информира јавноста во Република Македонија дека на вчерашната 71-ва пленарна седница во Собранието на Република Македонија беше верификуван мандатот на новиот пратеник од ВМРО-ДПМНЕ Дајанчо Ефтимов кој на оваа позиција доаѓа на местото на пратеникот Ромео Тренов кој што беше назначен за Директор на АД Водостопанство. Дајанчо Ефтимов доаѓа од Општина ...

Дајанчо Ефтимов нов пратеник во Собранието

Дајанчо Ефтимов од Василево од Изборната единица 4 е новиот пратеник од ВМРО-ДПМНЕ. Комисијата за деловничко и мандатно имунитетни прашања денеска го констатираше Извештајот на ДИК за прифаќање на остатокот на мандатот за пратеник во Собранието, согласно член 153 од Изборниот законик. Ефтимов ќе биде дел од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ откако пратеникот Ромео Тренев беше назначен ...

Годишен извештај на пратеникот Гошев за работата на пратеничката канцеларија во Струмица

Пратеникот Гошев на прес-конференција даде извештај за работата на пратеничката канцеларија на ВМРО-ДМНЕ во Струмица. Тој истакна дека пратеничката канцеларија во текот на изминатата година ја посетиле 842 граѓани, со кој покрај проблемите на граѓаните се разговарало и за проекти и иницијативи. На пресконференцијата Гошев им ги честита и новогодишните празници на граѓаните. Во продолжение ...

ВИДЕО/ФОТО: Донација на пратеникот Славе Гошев за штитениците во Заводот „Бања Банско“

19-ти август насекаде низ светот се слави како ден на хуманоста, ден кој е само одбележување на она што постојано треба да го правиме, знак на дарување, донирање и помагање на луѓето на кои им е потребна помош. Токму по тој повод пратеникот во Собранието во Република Македонија, Славе Гошев денеска беше во посета на Заводот „Бања Банско“ каде им додели облека и пижами на сите 70 штитеници.  „Во ...

Отворена канцеларија на пратеникот Ромео Тренов во Ново Село

Денес во општинскиот центар Ново Село свечено се отвори канцеларија на пратеникот во Собранието на Република Македонија, Ромео Тренов. Канцеларијата се наоѓа во просториите на ЈПКД Комуна – Ново Село, а  истата официјално ќе почне да работи од 01.09.2014 од понеделник до петок во период од 10- 17 часот. Од понеделник до четврток во канцеларијата ќе биде присутен асистент на пратеникот, ...

Даскаловски со Фејсбук Фан страна

Кандидатoт за пратеник во Собрание на Република Македонија од редовите на СДСМ, својата кампања ја започнува преку социјалните мрежи со отворањето на Фејсбук фан страна. Актуелниот Претседател на Советот на општина Струмица и на општинската оргнаизација на СДСМ – Струмица го следи трендот на водење на кампањата преку социјалните мрежи преку кои ги истакнува неговите досегашни ...

Славе Гошев: Иницијативите, идеите и проектите на струмичани е предизвик да се реализираат

Славе секогаш се труди да ги најде аргументи и секогаш настапува со аргументи …” го опишуваат опозициските пратеници . ,,Иницијатор на многу проекти и секогаш со граѓаните …” – го опишуваат другите.   Деновиве на интернет профилите и фан пејџ на Фејсбук на пратеникот од Струмица објавени се неговите превземени активности и иницијативи. Редовен на сите собраниски седници, редовен ...