СТРУМИЦА ЗАГУБИ ОД ФЕНИ ИНДУСТРИ!

Во последниот натпревар од 16. коло во Првата македонска кошаркарска лига, Фени Индустри стигна до победа на гостувањето против Струмица од 58-71 (23-22,8-16,14-15,13-18). По израмнетиот прв период, кавадарчани презедоа се во свои раце во втората четвртина која ја добија со осум поени предност и најавувајќи ја победата. Во второто полувреме во ист ритам се одржуваше предноста за конечна победа. Најефикасен ...

СТРУМИЦА ПРЕГАЗЕНА ОД ЕКИПАТА НА БЛОКОТЕХНА!

Екипата на Блокотехна продолжува во фантастичните настапи во новата сезона на кошаркарската Суперлига во нашата земја. По осум одиграни кола, тимот забележа седум победи, а денес последна „жртва“ на разиграните гевгеличани беше тимот на Струмица, кој загуби убедливо со 112-57. Мијатовиќ и Дујковиќ повторно беа незадржливи, а токму тие ја направија разликата на теренот и по првите ...

На Струмица никој не може да ѝ земе ниту сет, шампионот единствен без пораз

Фаворитите Струмица и Борец со лесни победи без загубен сет ги одиграа своите натпревари од петтото коло на одбојкарскиот шампионат на Македонија. Струмичани беа подобар противник од Вардар, а велешани го победија тимот на Универзитет Тетово. Со пет победи Струмица е единствен тим без пораз и со максимални 15 бода води на првенствената табела.

Негативен старт на Струмица

Кошаркарите на Струмица забележаа пораз, и тоа убедлив во полуфиналето од турнирот во Пловдив. Подобра од нив беше екипата на Левски, и тоа за дури 20. поени (75:56). Во првата посериозна проверка, реновираниот тим на Струмица, предводен од тренерот Власис Влаикидс, беше во постојана резултатска негатива, која на полувремето беше и двоцифрена, (36:24). Најизедначен беше третиот период од играта ...

АВ Охрид направи скок во битката за опстанок, ја совлада и Струмица

АВ Охрид стигна и до втората победа од второто коло во плеј-аут лигата, откако во супер возбудлив и до крај неизвесен дуел игран во салата „Билјанини Извори“ го совлада тимот на Струмица со резултат од 80-77. Првото полувреме го одбележа доста интересна игра, со низа промени на водството, за да домаќините на паузата заминат со минимална предност од +2 (38-36). Во третата четвртина домаќините ...

Славната Беласица поразена на достоен начин од битолскиот Пелистер

Најдраматично во првото коло на Купот на Македонија во фудбал беше во Струмица, каде третолигашот Беласица одигра 2-2 (1-1) во 90 минути против Пелистер, а по изведувањето на казнени удари јунак беше Илче Петровски, кој одбрани три пенали во победата на Пелистер од 1-3. Мустафов и Главевски ги постигнаа головите за Пелистер, а Кемал Аломеровиќ блескаше на своето повторно деби во дресот на ...

Фени Индустри поуспешен од Струмица

Кошаркарите на Фени Индустри ја постигнаа 18. победа во првенството откако вечерва на домашен терен ја победија Струмица со 82:67 (35:14; 14:20; 25:16; 8:17) во првиот натпревар од последното коло. Тимот од Кавадарци победата ја обезбеди по одличната прва четвртина кога постигна 35 поени, а гостите 34 поени реализираа во првото полувреме. Најефикасен на натпреварот беше Карло Враговиќ со 31 поен, а имаше ...

Пандев беше лидер во првото полувреме, Македонија на крајот загуби во Копер

Македонската фудбалска репрезентација беше рамноправен противник на Словенија во добар дел од првото полувреме на денешниот пријателски натпревар кој се одигра во Копер. Но сепак неколкуте измени и повлекувањето од игра на Горан Пандев им дозволи на домаќините да наметнат голема иницијатива и да стигнат до минимална победа во вторите 45 минути. Избраниците на Игор Ангеловски влегоа ...

Веспрем убедлив против Макс Струмица

Ракометарите на Веспрем и во вториот натпревар против Макс Струмица забележаа убедлива победа овој пат со 37:23. Унгарскиот првак рутински ја заврши работата во соочувањето со вториот македонски претставник во СЕХА лигата. Веспрем уште во првото полувреме успеа да обезбеди двоцифрена предност и на крајот да забележи нова убедлива победа. Најефикасни во победничкиот тим со по шест ...

Макс Струмица ги спојува трагедијата и комедијата: Рекорден пораз од Веспрем со 50 примени гола!

Екипата на Макс Струмица доживеа нов дебакл во ракометната СЕХА-лига, овој пат кај Веспрем, каде загуби со убедливи 16-50, што е рекорден пораз во натпреварувањето. – пишува СпортМедиа. Струмичани кои направија промена во стручниот штаб и донесоа неколку засилувања на терен излегоа со подмладен состав, а сето тоа големиот фаворит го искористи и го „демолира“ и така уништениот тим ...