АПЕЛ ЗА ПОМОШ НА СТОИЛ ДОНЕВ ОД СТРУМИЧКО!

Стоил Донев од Струмичкото село Дражево живее со сопругата Нетка и двете керќи Марина и Душка во исклучително тешки услови за живот. Заборавени и оставени на милост и немилост едвај успеваат да го преживеат секој нов ден. Куќата во која живеат буквално се руши и распаѓа, и прашање на време е кога ќе се срушат некои од ѕидовите. Добиваат 2000 денари социјална помош која не е доволна за ...

САКАМ МОИТЕ ДЕЦА ДА БИДАТ СРЕЌНИ КАКО И ОСТАНАТИТЕ: ДА И ПОМОГНЕМЕ НА НАШАТА СТРУМИЧАНКА ДА ЗАСТАНЕ ПОВТОРНО НА НОЗЕ!

Досега заедно помогнавме на многу наши сограѓани да помогнеме и овојпат на нашата струмичанка Ирена Танчева  која на 27 април 2017 година имаше сообраќајна несреќа и беше правена операција на вратната кичма (5ти и 6ти пршлен) и сега е неподвижна. Она што е најпозитивно од оваа несреќна ситуација е тоа што Ирена може да застане повторно на своите нозе пресадувајќи и матични клетки во Рудија ...

Донирајте за семејството Доневи кое настрада во сообраќајна несреќа во САД

На следниот линк https://www.gofundme.com/tsbccs-medical-and-funeral-expenses може да се донираат финансии за настраданото македонско семејство во САД. Како што стои во објавата семејството се соочува во високи медицински трошоци за повредените, но и трошоци за транспорт на телото на Виолета Донева и погреб кој треба да се одржи во Илиноис. Потребно е да се соберат 100.000 долари. Досега донирале околу 200 лица. Во ...

АПЕЛ ЗА ПОМОШ: Самохран татко и две деца гладуваат и смрзнуваат во Припор!

„Ќе почнат да зборуваат во школо, сиромашни сте, не се дружите со нејзе… Колку што можам јас сум и мајка и татко на децава. Не знам друго што да ви кажам. Тешко е…“, вели Владимир Христовски во сторијата на ТВ 24. Ова е Владимир, самохран родител на две малолетни деца, Огнен кој има 7 години и Марија 10 години. Солзите и тагата се секојдневие кај ова семејство, а целата агонија започнала ...

(ФОТО) ИТНО МУ Е ПОТРЕБА ПОМОШ НА ШТРК КОЈ СЕ НАОЃА ВО ВАСИЛЕВО

Итно му е потреба помош на штрк кој не отишол на Југ кога било потребно и останал овде. Поради ниските темпертури и временските услови кои не се пригодни за него се бара некој кој навистина знаат да постапат во вакви ситуации. Штркот во моментот се наоѓа во Василево. За повеќе информации исконтактирајте не во инбокс.  

НОВО: Дваесетина граѓани побарале помош од институциите по силниот дожд во Струмица

Најмалку 20 граѓани се јавиле на дежурниот број за помош по невремето кое попладнево ја зафати Струмица при што поплавени беа улиците од ниските делови на градот. Од Центарот за управување со кризи велат дека чекаат точен податок за количините дожд кои попладнево околу 16:30 минути ја зафати Струмица. Досега до нив нема стигнато повизи за штети. Од Јавното претпријатие за комунални дејности ...

Да и помогнеме на самохраната мајка Наташа: Додека лежам во болница, син ми мисли дека сум на службено патување!

Наташа Николовска (39) од Скопје, самохрана мајка на малиот Марио бара помош од хуманите граѓани, за да се избори со тешката болест, рак на желудник. Болеста и била дијагностицирана на почетокот на април, а пред осум дена таа веќе се оперирала. Сумата која што и е потребна да го продолжи лекувањето со озонска терапија изнесува 12.000 евра, и храбрата мајка верува дека хуманоста на нашиот ...

Зоран Џорлев бара помош: Како се симнува мачка од врв на бандера?

Познатиот виртуоз на виолина, Зоран Џорлев бара помош, односно совет или пак некое стручно лице, кое што ќе му помогне да симне маче кое што веќе со часови стоело искачено на врвот на уличната бандера, во Горно Лисиче. ,,Мачево стои веќе два часа на бандерава и не може да се симне… Звоневме на пожарна и ЕВН, и упатија дека тие од улично осветлување со корпите ќе завршат работа… Звониме, ...

(ФОТО) АПЕЛ за помош за Ленче Арсланова од Струмица

Итно им е потребна помош на Ленче Арсланова која живее заедно со својата другарка Кате без основни услови за живот. На Ленче и нејзината мајка пред 5-6 години една протестанска црква им го изгради малото куќиче и од тогаш им помага со еден оброк дневно. Мајката на Ленче почина минатата година и од тогаш продолжува да живее со својата другарка Кате. Овој петок волонтерите од Струмица ...

Организацијата на жени од Струмица обезбеди сместување за мајката и бебето кои беа на улица

По објавата на нашиот портал за помош на струмичканката и нејзиното новороденче веднаш со хумана акција стартуваа струмичките организација. Како што не информираа од Организацијата на жени на општина Струмица, за родилката и нејзиното бебе тие веќе обезбедиле сместување  за период од шест месеци. Се надеваат дека ќе има и други хумани луѓе кои ќе излезат во пресрет бидејќи на мајката ...